DOLAR 6,8649
EURO 7,7592
ALTIN 392,413
BIST 117739,88
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Hisseli Tapu Nedir? Nasıl Alınır, Satışı Nasıl Yapılır?

Hisseli Tapu Nedir? Nasıl Alınır, Satışı Nasıl Yapılır?
01.05.2020
178
A+
A-

Hisseli tapu taşınmaz bir mal üzerinde birden fazla kişinin isimlerinin ve sahip oldukları hisselerin yazılı olduğu tapu türüdür. Hisseli tapularda hak sahiplerinin hisse oranları yazılıdır fakat bu hissenin taşınmazın hangi noktasında olduğu belirtilmez. Hisseli tapuda ismi geçen hak sahipleri kendi aralarında anlaşarak kendi hisselerinin yerlerini aralarında imzaladıkları bir sözleşme ile belirtebilirler. Buna “rıza-i taksim sözleşmesi” denilmektedir. Hak sahipleri hisseli tapuyu iptal ederek bağımsız tapu sahibi olmak isterlerse her ortak diğer ortaklara karşı ortaklık sonlandırma ya da diğer adıyla izale-i şuyu davası açmak zorundadır.

 

Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Hisseli tapu üzerinde paya sahip olan bütün ortaklar anlaşarak sahip oldukları menkul veya gayr-i menkul’u satabilmektedirler. Satış esnasında bütün ortakların ya da yetki verdikleri avukatların hazır bulunması gerekmektedir. Bir kişi dahi satış için onay vermezse satış işlemi dava süreci ile devam edecektir.

 

Hissedarlar kendi aralarında anlaşamazlarsa veya bir kişi dahi satışa karşı çıkması durumunda Sulh Mahkemesi’ne diğer ortakları için izale-i şuyu davası açması gerekmektedir.

 

Hisseli Tapu Nasıl Ayrılır?

Tapu hissedarları kendi aralarında anlaşarak hisseli tapu ayrımını gerçekleştirebilirler. Bunun için tapu bir arsa ya da tarla tapusu ise ilk olarak kadastro aracılığı ile gayr-i menkul tam olarak harita üzerinde belirlenir ve tapuda belirtilen oranda hisselendirilir. Ardından Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne onay için başvuru yapılır. Onay alındıktan sonra ise Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak, herhangi bir hukuki problem olmadığı müddetçe tapu ayırma işlemi gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tarım arazilerinin yarım dekar altında parçalanamayacağı bilgisine göre hareket etmektir.

 

Hissedarların anlaşamama durumlarında ise birbirlerine Sulh Mahkemeleri aracılığı ile izale-i şuyu davası açmaları gerekmektedir. Bu davada mahkeme dava konusu olan tapuyu hissedarlara payları oranında paylaştırabilir ya da gayr-i menkulün satışını sağlayarak hissedarlara payları oranında nakit olarak dağıtabilir. İzale-i şuyu davası Sulh Mahkemesi konusu olduğu için mahkeme masrafları tek bir kişi tarafından değil bütün hissedarlar tarafından ortaklaşa biçimde paylaşılır.

 

Hisseli tapu hissedarlar tarafından ayrıldıktan sonra herkes kendisine düşen payda dilediği gibi tasarrufta bulunma hakkına sahiptir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.