DOLAR 6,8563
EURO 7,7552
ALTIN 391,485
BIST 117881,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Emlak Vergisinden Daimi Muaf Olan İşyerleri 2020

Emlak Vergisinden Daimi Muaf Olan İşyerleri 2020
21.05.2020
112
A+
A-

Bilindiği üzere mülk sahipleri tarafından ödenmekte olan emlak vergileri her yıl 2 taksit şeklinde tahsil edilmektedir. Ayrıca emlak vergisi yıldan yıla oranları değişebilmektedir. Öyle ki, kişilerin sahip oldukları taşınmazların emlak vergileri 2020 yılında tekrardan değerlenerek hesaplandı. Öte yandan tüm işyeri sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Fakat, emlak vergisi kanuna göre işyerleri için ödenen vergiler yerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kimi işyerleri ise emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Peki, emlak vergisinden daimî muaf olan işyerleri hangileridir? Örneklerle vergi muafiyetinden yararlananlar. İsterseniz, yazının detayına gelin birlikte göz atalım.

 

2020 Emlak Vergisinde Oranlar Nedir?

Bilindiği gibi işyerlerinin bulunduğu konum itibariyle emlak vergi oranlarının hesaplanmasında farklılıklar arz etmektedir. Yani, işyeri büyükşehirde faaliyet gösteren kişiler %0,4 iken diğer şehirlerde ise vergi %0,2 olarak hesaplanmaktadır.

 

Kimler Emlak Verginden Muaf Tutuluyor?

İşyerleri alınan emlak vergisinden muaf olan bir kısım yerler vardır. Bu işyerleri sırasıyla şöyledir;

  • Organize sanayi bölgeleri (OSB)
  • Teknoloji geliştirme bölgeleri
  • Zirai üretim yapan yerler
  • Endüstri bölgeleri
  • Serbest bölgeler
  • Sanayi sitelerinde faaliyet gösteren binalar vb. yerler

 

Örneklerle Vergi Muafiyeti

Emlak vergisini ödeme / ödememe gibi kimi kesim işyerleri vergi muafiyeti konusunda tereddüt yaşamaktadır. Hatta birçok işyeri sahibi bu konuyu maliye kurumuna sorarak yapılan açıklamalar neticesinde bir sonuca varabilmişlerdir. Maliyenin açıklamalarına göre örneklerle vergi muafiyetine yönelik soruların cevaplarını aramaya çalıştık.

 

Henüz Yapımı Tamamlanmamış Olan Binaların Durumu Nedir?

Kimi işyerleri daha tapusunu almadan yani binasını tam olarak tamamlanmadan üretim / çalışmalara fiilen başladığı görülmektedir. Bu soru maliye kurumuna sorulmuş ve cevaben maliye, işyeri sahipleri vergi muafiyetinde yararlanabileceğini vurgulamıştır. Eskişehir vergi dairesinin bu konu hakkında olumlu kararı bulunmaktadır. (Bkz. Eskişehir VD. Ocak 2019, E. 5113 sayılı metin)

 

İşyerinin Kapasite Raporu Olmaması Engel Teşkil Eder mi?

Kişi işyeri için yapı izin belgesi almış ancak kapasite raporu alamamış kişilerde bu vergi muafiyetinden yararlanabileceği maliye tarafından ifade edilmiştir. Kocaeli vergi dairesinin bu konu hakkında olumlu kararı bulunmaktadır. (Bkz. Kocaeli VD. Ocak 2019, E. 6292 sayılı metin)

İşyeri Kiralanırsa Durum Nedir?

Vergi muafiyetinden yararlanmanın koşullarından bir tanesi de işyerinin kiraya verilmemiş olmamasıdır. Dolayısıyla kiraya verilen işyeri sahipleri vergiden muaf olamıyorlar.

 

Tapuda İşyerinin Arsa Olarak Görünmesi Engel Teşkil Eder mi?

Zirai amaçlı üretim çalışması yapan yerlerin vergiden muaf olduğunu biliyoruz. Diğer yandan üretim yapmak koşulu ile faaliyet gösteren bazı yerlerden (alet, teçhizat ve makine depo ambarları, zahireler, samanlıklar, ahırlar, kümesler, ağıllar, seralar, işçi kulübeleri ile vb. binalar) emlak vergisi alınmamaktadır. Lakin, söz konusu bu yerlerin tapuda arsa olarak kayıtlı olması işyeri sahiplerinin kafasını karıştırmış durumdadır. Ancak Antalya vergi dairesi bu konuya değinerek bir açıklık getirmiş olup şöyle bir karara imza atmıştır; “hallerde veya vb. yerlerde sebze – meyve işleme faaliyeti yürüten ve paketlemesini yapan, öte yandan bahçelerde ya da seralarda kullanılan makine, alet ve teçhizatların saklandığı depo, hangar gibi vb. yerlerin bina statüsünde olması ve kiraya verilmemesi şartıyla bina vergisinden muaf tutulurlar.” (Antalya VD. Başkanlığı, Ocak 2019, E. 10113 sayılı metni)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.