DOLAR 6,8627
EURO 7,774
ALTIN 397,212
BIST 114808,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Dünyanın En Büyük Ekonomisine Sahip 5 Ülke!

Dünyanın En Büyük Ekonomisine Sahip 5 Ülke!
17.05.2020
155
A+
A-

Dünyadaki ülkelerin ekonomisinde o ülkelerin sanayi, teknoloji, bilim ve maddi gereksinimler gibi ihtiyaçlarının sonucunda, devamlı olarak inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Ülkede yaşayan insan sayısı, kullanılan her türlü ulaşım aracı, sağlık ve eğitim sektörü, savunma sanayisinden teknolojik makinelere kadar her şey ekonomiye bağlıdır. Kişi başına düşen milli gelir oranı yüksek olan, uzay ve teknoloji çağında önemli adımlar atmış ve küresel sorunlardan en az etkilenen ülkeler dünyada ekonomi devleri olarak tanınmıştır. Aynı zamanda bu ekonomi devi ülkeler, ekonomik anlamda geliri düşük diğer ülkelerle olan ilişkileri sonucunda onların gelişmesine de önemli ölçüde katkılar sağlamıştır.

 

Dünyanın En Büyük Ekonomisine Sahip 5 Ülke

 

ABD

Dünyanın ilk sırasında yer alan ABD, iki kıta, 50 eyaletten oluşan federal bir devlettir. ABD dolarının borsası şu anda dünyanın geleceğini belirlemesi, bu ülkenin ekonomi devi olduğunun kanıtıdır. 2019 yılında yapılan istatistiklere göre asgari ücret aylık 725$ civarında seyrederken, ülkede ortalama kişi başına düşen milli gelir 62.794$ olarak hesaplanmıştır. 2020 yılında ise ABD’nin işsizlik oranı %14,7 olarak kayıtlara geçmiştir. Dünya bankasının 2018 yılındaki verilerine göre ekonomi devi ülkeler arasında birinci sıraya yerleşen ABD’nin yıllık geliri 20,54 trilyon $ olarak hesaplanmıştır.

 

ÇİN

Dünyada nüfusu en yüksek olarak bilinen Çin Halk Cumhuriyeti, tek partili egemen bir devlet olarak yönetilmektedir. 2018 yılındaki hesaplamalara göre 1,393 milyar insanın yaşadığı bu ülkede işsizlik oranının önüne geçilmek için çok sayıda işçi çalıştırılmış anca düşük ücretler sağlanmıştır. Son zamanlarda tüm dünyayı çalkalayan korona virüsü nedeniyle ekonomisi zarar görmüş bu ekonomi devi ülkenin 2018 yılındaki hesaplamalara göre yıllık gelir oranı 13,61 trilyon $ olarak kayıtlara geçmiştir. Nüfusunun yaklaşık 1,5 milyar olmasına rağmen kişi başına düşen milli gelir oranının 18,170$ olması Çin’in dünyanın en büyük ekonomisine sahip 5 ülke arasına girmesine neden olmuştur.

 

JAPONYA

Neredeyse tamamen adalardan oluşan Japonya Devleti, yüz ölçümü olarak 377 bin km’dir. Doğu Asya’da bir ülke olan Japonya’nın yönetim şekli anayasal monarşidir. 2018 yılındaki verilere göre 126,5 milyon nüfusa sahip Japonya’nın yıllık gelir oranı 4,97 trilyon dolar olarak hesaplanmıştır. Amerika’nın geçmiş yıllarda yaşanan atom bombası saldırısına rağmen ülke ekonomisi artış göstererek Japonya’yı bir ekonomi devi ülkesi haline getirmiştir. Hindistan ve Güney Kore gibi ülkeleri geride bırakan Japonya’nın, kişi başına düşen milli gelir oranı 44.380$ olarak hesaplanmıştır.

 

ALMANYA

Ekonomi devlerinden bir diğeri olan Almanya Federal Cumhuriyettir. ABD gibi eyaletlere bölünmüş olan Almanya’nın 2019 yılındaki verilere göre asgari ücret aylık 1,557 £ olarak hesaplanmıştır. 2019 yılı istatistiklerine göre Almanya’da işsizlik oranı %6,2 olarak belirlenmiştir. Yüz ölçümünün 357 bin km olduğu Almanya’da 83 milyondan fazla nüfusun yaşaması ve ülkede yaşam standartlarının yüksek olması onu ekonomi devi ülkesi yapmıştır. 2018 yılı dünya bankası hesaplamalarına göre Almanya’da kişi başına düşen milli gelir 54,560$ olarak hesaplanmıştır.

 

FRANSA

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerden sonuncusu olan Fransa ise deniz ve okyanuslarla kaplı, anayasal cumhuriyetle yönetilen bir ülkedir. 643 bin km yüz ölçümüne sahip Fransa’da 2020 yılındaki verilere göre işsizlik oran %8,1’dir. 67 milyon nüfusa sahip bu ülkede 2018 yılındaki veriler göz önüne alınarak kişi başına düşen milli gelir oranı 46.360$ dolar olarak hesaplanmıştır. İtalya ve İspanya gibi ülkeleri geride bırakan, aynı zamanda nüfusu ve konumu olarak avantajlı durumda olan Fransa’nın, 2018 yılındaki verilerine göre yıllık gelir oranı 3.106 trilyon $ olarak hesaplanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.