DOLAR 6,8581
EURO 7,7516
ALTIN 391,723
BIST 117787,81
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

2020 Küçükbaş Hayvancılık Hibe ve Destek Kredileri

2020 Küçükbaş Hayvancılık Hibe ve Destek Kredileri
15.05.2020
153
A+
A-

Küçükbaş Hayvan Kredisi Nedir?

Düşük faizli hayvan kredisinin esasları 25.03.2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2020 ve 2022 yılları arasında çiftçilere Ziraat Bankası yoluyla kullandırılacak faizsiz ve düşük faizli kredilerin yıllık faiz oranı yüzde 9 olarak belirlenmiştir. Bu oranda belirtilen şartları yerine getiren çiftçilerin indirimler de uygulanarak ödeme planı oluşturulmaktadır.

 

Küçükbaş Hayvan Kredisi

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlara hibe kredi desteği birçok kurum tarafından sağlanmaktadır. Ziraat Bankası, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma ajansları gibi kurumlar bu krediyi sağlayabiliyorlar.

 

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

KOSGEB tarafından küçükbaş hayvan kredisi adı altında verilen bir kredi bulunmuyor. Sadece hayvancılık işleri ile uğraşanlara süt sağma makinesi, barınak yapımı için gerekli malzeme ve ekipman desteği sağlanıyor. KOSGEB tarafından girişimcilere verilen 50 bin TL ve 100 bin TL’lik faizsiz krediler küçükbaş hayvan alımında kullanılamıyor. Küçükbaş hayvan alımı için kredi kullanmak isteyenler Ziraat Bankası aracılığıyla kullanabilirler.

Ziraat Bankası da bu krediyi 100 ve üstü 200, 300 adet koyun alımlarında en yüksek 15.000.000 TL’ye kadar kredi sağlayabiliyor. Tabi bunun için belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

 

Küçükbaş Hayvan Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasının çalışmaları neticesinde verdiği düşük faizli kredi kapsamında kredi maksimum 15.000.000 TL’dir. Verilen krediler işletme döneminde yüzde 75, yatırım döneminde de yüzde 75 faiz indirimi ile verilmektedir.

 

Krediye başvurmak isteyen vatandaşlar bazı koşulları sağlamaları şartıyla başvuruda bulunabileceklerdir. Bu şartlar çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak, keçi yetiştiriciliğinin minimum 25 adet olması, koyun yetiştiriciliğinde ise minimum 50 hayvan olması gerekmektedir. Yine üzerine kredi çekilecek hayvanların Hayvan bilgi sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Daha evvel Ziraat Bankasının verdiği küçükbaş Hayvan kredisi’inden faydalanmış şahıslar, çekecekleri kredinin yüzde 30′luk bir kısmını ödemeden tekrar kredi kullanamazlar.

 

Küçükbaş Hayvan Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru yapacak kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, 
 • Çekilecek olan krediye karşılık gösterilebilecek olan teminat belgeleri (taşınır veya taşınmaz ipotek belgeleri ya da kefil),
 • Çiftçi Belgesi ve Çiftçi Kayıt Belgesi, 
 • İşletmeyi teşvik edici belgeler (işletme satılık ise tapu senedi, işletme kiralık ise kira sözleşmesi), 
 • Bilanço esasına göre iş gören işletmelerden talep edilecek gelir belgesi ve son üç yıla ait bilanço tablosu gereklidir.

 

Tüzel kişilerden istenilecek olan belgeler ise aşağıdaki gibidir; 

 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, 
 • Hangi odaya kaydı bulunuyor ise o odadan alınacak bir kayıt belgesi,
 • İşletmenin adına kayıtlı Vergi Levhası fotokopisi,
 • Noterden alınacak olan imza sirküleri,
 • Gelir durumunu belirten bir belge,
 • Tarımsal işletmenin faaliyet gösterdiğini belirten bir belge,
 • Ticaret Sicil Gazetesi

 

Kredi kullanımına karşılık verilecek olan teminat belgeleri gereklidir. Verilen bu belgeler ile bankaya müracaat ederek faiz indiriminden yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.